Kaip veikia saulės elektrinė?

Mes įrengėme jau
7070 kW
saulės elektrinių. Turėk ir savo!

Nors pats saulės elektrinės veikimo principas gali atrodyti gana sudėtingas, pakanka žinoti, kad saulės jėgainė konvertuoja ją pasiekiančius šviesos fotonus į elektronus, taip sukurdama elektros srovę. Svarbu suprasti, kad saulės elektrinė veikia ne tik saulėtu metu, bet ir debesuotu.

Saulės elektrinėje pagaminta elektra gali būti sunaudojama  iš karto Jūsų buitinių prietaisų (tai vadinama momentiniu suvartojimu) ir nemokamai, o jos perteklius yra perduodamas į elektros tinkle arba į instaliuotas baterijas. Prireikus elektros jėgainei neveikiant (pavyzdžiui vėlai vakare), sukaupta elektra yra atsiimama iš elektros tinkle ir/arba baterijų.

Saulės elektrinės būna trijų tipų, prijungtos prie tinklo (on grid), neprijungtos prie tinklo (off grid) ir hibridinės. Kiekviena sistema siūlo unikalią energijos gamybos ir energijos kaupimo būdą.

Su tinklu susieta saulės elektrinė

Su tinklu susietos saulės elektrinės yra prijungtos prie elektros perdavimo tinklų. Prie tinklo prijungtų saulės elektrinių savininkai naudoja pagamintą saulės elektrinės ir elektros tiekėjo tiekiamą elektros energiją.
Šis saulės elektrinės tipas idealiai tinka energijos gamybos balansavimui. Saulės energijos gamyba kinta priklausomai nuo oro sąlygų, paros laiko ir sezoniškumo. Jei saulės energijos yra mažai, namų savininkai gali naudoti energiją iš perdavimo tinklų savo namams maitinti, nesijaudindami, ar jiems užteks energijos ilgesniam laikotarpiui. Jei saulės elektrinė gamina perteklinę energiją, namų savininkai gali tiekti šią energiją atgal į tinklą, pasaugojimui arba pardavimui. Energijos pertekliaus tiekimas į tinklą yra būdas sumažinti elektros energijos vartojimo kaštus. Deja, neaišku, kiek ilgai tęsis ši elektros energijos pasaugojimo programa. Pasikeitus šiai programai hibridinė saulės elektrinė gali būti jums tinkamas pasirinkimas.
Su tinklu susietos saulės energijos sistemos yra labiausiai paplitusios todėl, kad šis tipas reikalauja mažiausių investicijų.
Ši namų saulės energijos ir elektros tinklo sąveika yra puikus būdas subalansuoti energijos gamybą ir išvengti nutraukimų, jei saulės energijos tiekimas būtų apribotas.

Saulės elektrinė neprijungta prie elektros perdavimo tinklų

Šios saulės elektrinių sistemos nėra prijungtos prie elektros perdavimo tinklo ir naudoja akumuliatorių saugojimo sistemas, kad subalansuotų energijos poreikius.
Namai su neprijungtomis saulės energijos sistemomis visiškai priklauso nuo saulės energijos. Su tokiomis sistemomis baterijos būtinos – namas ar įmonė be baterijų laikymo sistemos negalėtų naktį naudoti elektros energijos. Akumuliatoriaus sistema kaupia per dieną pagamintą elektros energijos perteklių, kurį vėliau galima panaudoti naktį.
Neprijungtos saulės energijos sistemos užtikrina visišką energetinę nepriklausomybę. Tačiau, palyginti su elektros perdavimo tinklu susietomis sistemomis, yra daug apribojimų. Atjungtos nuo tinklo sistemos ir baterijos, kuriose jos kaupia elektrą, turi būti daug didesnės, palyginti su prie tinklo prijungtomis sistemomis, nes jos yra vienintelis energijos šaltinis. Namai, naudojantys tokias sistemas, turi būti mažesni ir konservatyvesni, nes baterijų saugojimo sistemų talpa yra ribota. Net ir didžiulės baterijų sistemos nepajėgios viso namo maitinti ilgiau nei kelias dienas.
Neprijungtos prie elektros perdavimo tinklo sistemos taip pat yra brangesnės, nes jos negali naudoti tinklo įrangos energijos srautui reguliuoti. Vietoj to, ši įranga turi būti įdiegta kaip sistemos dalis, padidinant bendras išlaidas.

Hibridinė saulės elektrinės sistema

Hibridinė saulės elektrinės sistema gali kaupti, priimti ir atiduoti pagamintą, o tai pat ir iš elektros tinklų patiektą elektros energiją. Šios sistemos yra prijungtos prie elektros perdavimo tinklo ir turi savo akumuliatoriaus saugojimo sistemą. Hibridinės sistemos yra lanksčiausias pasirinkimas, suteikiantis galimybę naudoti energiją iš tinklo arba iš akumuliatoriaus, kai energijos poreikis viršija energijos gamybą.
Kaip ir su tinklu susietų sistemų atveju, hibridinių saulės elektrinių savininkai gali gauti naudos iš elektros energijos pasaugojimo programos, leidžiančios saulės elektrinių savininkams perteklinę savo sistemos pagamintą energiją siųsti į elektros tinklą, kad sumažintų elektros energijos vartojimo kaštus. Hibridinių saulės elektrinių sistemų, skirtingai nei neprijungtų prie tinklo savininkai, jei iškrauna baterijas iki nulio, gali tiesiog naudoti elektros perdavimo tinkle tiekiamą energiją savo namams maitinti.